Warning: session_start(): open(/opt/alt/php73/var/lib/php/session/sess_12fc134349a1516e1898587cf22c19c4, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/metokond/kaplansurucukursu.com/ayar.php on line 2

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /opt/alt/php73/var/lib/php/session) in /home/metokond/kaplansurucukursu.com/ayar.php on line 2
Kaplan Sürücü Kursu | Güneşli Sürücü Kursu
Alkolden Kaptırılan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri

Alkolden Kaptırılan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri

Alkolden Alınan Ehliyeti Geri Alma İşlemleri, Alkollü araç kullanılmaktan ehliyeti alınan vatandaşların ehliyetlerini geri alması için süre ve işlemler.

0.50 promil ve üstü araç kullanmak ülkemizde yasaktır. Alkollü araç kullanan sürücülerin ehliyetlerine belirli süre el konulur.

Ehliyeti Geri Alma Süreci

Ehliyetinize el konulma süresi mutlaka dolması gerekmektedir. İlk kez yakalanan 6 ay. İkinci kez yakalanan 2 yıl. 3. kez yakalanan ise 5 yıl el konulmayla birlikte trafikten men.

Uyuşturucudan yakalanan sürücülerde süresi dolduktan sonra resmi sağlık kurumlarından tekrar sürücü olmasına sakınca bulunmadığına dair belge alması gerekmektedir.

Psiko-teknik değerlendirme gerekiyorsa psikoteknik değerlendirmeleri yapılacaktır.

Karayolları Trafik Kanununa istinaden idari para cezalarının tamamının ödenmiş olması gerekmektedir. Trafik idari para cezalarının tamamının tahsil edildiğini gösteren “trafik cezası borcu yoktur” belgesi ile başvurmanız gerekir.

Sürücü belgenizi sizin dışınızda birisi alacaksa o kişiye mutlaka noter tarafından “sürücü belgemi almaya yetkilidir” yazan vekalet verilmesi gerekmektedir.

Sürücü belgenizin elinize ulaşmasını beklemeniz gerekmek işlemler sonrasında almış olduğunuz

Alkollü Araç Kullanımında Ehliyete El Konma Süreleri.

  • Trafikte alkollü araç kullanmak hem maddi olarak ceza hem de 6 ay süreyle ehliyete el konulması üzerinden gerçekleşmektedir.
  • İkinci kez daha uygulanırsa bu sefer ehliyeti 2 yıl el konuluyor.
  • Üçüncü kez yapıldığında 5 yıl süreyle ehliyete el konulmasının yanı sıra trafikten men cezası gelmektedir.
  • Ayrıca psikiyatri muayenesi sonrası bu ehliyet 5 yıl sonra kişiye verilmektedir.

2023 Alkollü Olarak Araba Kullanmanın Cezası

  • 2020 yılı itibariyle alkollü araç kullanma cezası 4064TL’dir. Bu durum İlk seferde verilen cezadır.
  • İkinci seferde ise bu ceza 5096 TL‘ye çıkmaktadır.
  • Üçüncü sefer ise 8190 TL gibi bir miktar söz konusudur. Aynı zamanda trafik puanı düşme gibi bir durum söz konusudur.
  • Eğer bu cezalar ilk 15 gün içerisinde ödenirse %25 gibi bir indirim yapılıyor.

Alkollü Araç Kullanma İtiraz Etme Süreci

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasına göre: Sürücünün itirazı halinde ise, öncelikle bu konuda eğitilmiş ve kan almaya yetkili kılınmış personel tarafından kanı alınarak, tahlil için polis kriminal laboratuarına gönderilir. Polis kriminal laboratuarlarında tahlilin mümkün olmaması halinde, sürücü kanındaki alkol miktarının tespiti için adli tıp merkezlerine ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı tahlil yapabilecek teknik ve tıbbi imkanlara sahip olan en yakın sağlık kuruluşlarına gönderilir. Tahlil imkanının bulunmadığı sağlık kuruluşlarında hekim tarafından yapılan muayene sonucuna göre düzenlenen rapor esas alınır (Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği).