Warning: session_start(): open(/opt/alt/php73/var/lib/php/session/sess_d4fd14fc7b3211ebe5d6cec13fab04a8, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/metokond/kaplansurucukursu.com/ayar.php on line 2

Warning: session_start(): Failed to read session data: files (path: /opt/alt/php73/var/lib/php/session) in /home/metokond/kaplansurucukursu.com/ayar.php on line 2
Kaplan Sürücü Kursu | Güneşli Sürücü Kursu
Karavan için ehliyet gerekli mi?

Karavan için ehliyet gerekli mi?

Karavan için ehliyet ile ilgili soruların yanında çekme karavan ehliyeti, motokaravan ehliyeti ve bunlar arasındaki farklar gibi konuları bu yazımızda ele alıyoruz. Karavan almayı düşünenler ve karavan ehliyeti konusunda soru işaretlerine sahip olanlar için bu yazımız rehber niteliğinde olacak.

Ehliyet sınıflandırmaları, karavanın çekme karavan ya da motokaravan olmasına göre ve dolu ağırlıklarına göre değişkenlik gösteriyor. Karavan ve ehliyet konusunda ele alacağımız sınıflar şu şekilde:

 • Çekme Karavan
 • Motokaravan
 • Römork

  Çekme Karavan İçin Ehliyet

  Çekme karavanlar trafik yönetmeliklerinde römorklar ile aynı değerlendiriliyor bu yüzden kapalı kasa römork olarak da geçiyorlar. Bu yüzden çekme karavan ehliyeti konusu da karavanın 750kg’ın altında ya da üstünde olması durumuna göre değişkenlik gösteriyor. Bunları 2 alt başlıkta açıklayalım:

  750kg Altı Karavan İçin Ehliyet

  B sınıfı ve üstü (B,C sınıfı veya D sınıfı) bir ehliyetiniz varsa ehliyetinizin yeterli olduğu herhangi bir aracın arkasında, dolu ağırlığı 750 kg ve altı olan bir karavanı (örneğin MO KARAVAN 126-M) çeki demiri ile çekerek trafiğe çıkabilirsiniz. 750 kg altında karavanlar kapalı kasa römork olarak değerlendirilirler ve ek bir ehliyete ihtiyaç duymadan seyahat edebilirler.

  750kg Üstü Karavan İçin Ehliyet

  Eğer trafiğe çıkarmak istediğiniz karavan yüklerinizle birlikte yani dolu ağırlığı 750 kg’dan fazlaysa çekeceğiniz araca göre BE, CE veya DE sınıfı ehliyete sahip olmanız gerek.